• Liternictwo nagrobne w Szczecinie

    Liternictwo nagrobne w Szczecinie

Liternictwo nagrobkowe

Różne metody liternictwa na płycie napisowej

Ważnym elementem każdego nagrobka są napisy na płycie, składające się na podstawowe informacje o osobie zmarłej. W liternictwie nagrobkowym spotyka się trzy główne rodzaje liter:

  • Piaskowane
  • Kute
  • Metalowe

Przy wyborze metody liternictwa, warto pamiętać, że jest to zazwyczaj koszt poniesiony jednorazowo na długie lata. Należy uwzględnić ilość liter, rodzaj kamienia i przewidywany końcowy efekt wizualny. Poniżej znajduje się krótka charakterystyka, każdej z metod.

Litery piaskowane

Piaskowanie to najbardziej popularna metoda, wybierana ze względu na stosunkowo niską cenę i estetyczny efekt wizualny. Polega na formowaniu napisu na twardej powierzchni odpowiednio dobranym materiałem ściernym przy pomocy sprężonego powietrza. Jest to metoda, która pozwala dobrać dowolny krój czcionki oraz wykonać rożnego rodzaju ornamenty czy wizerunki. Litery wykonane techniką piaskowania, mogą mieć różną głębokość. Możliwe jest pozostawienie liter w barwie naturalnego kamienia lub pomalowanie ich farbą. Najczęściej wybierane są kolory stonowane, pasujące do charakteru miejsca: biały, czarny, srebrny lub złoty.

Litery kute

Napisy kute uważane są za najbardziej efektowną i trwałą metodę liternictwa. Ze względu na fakt, iż wykonywane są ręcznie odznaczają się indywidualnością, a płyta nagrobna wyposażona w napis tego rodzaju tworzy elegancką całość. Dla wprawionych literników nie ma wzoru nie do wykonania, są wstanie wykuć każdy rodzaj liter. Jednakże warto wiedzieć, że optymalnym wyborem, będą czcionki o grubych pokrojach. Do wykończenia, podobnie jak w przypadku liter piaskowanych można użyć farby. Dochodzi tutaj jeszcze metoda pokrycia liter złotem lub srebrem w postaci cieniutkich płatków, które nakładane są ręcznie na każdy fragment litery. Wadą takiego rozwiązania jest dość wyskoki koszt oraz dłuższy czas potrzebny na wykonanie napisów.

Litery metalowe

Litery metalowe dość oryginalnie prezentują się na płycie nagrobnej, są przy tym bardzo trwałe i mimo wysokiej ceny chętnie wybierane przez klientów. Metale z jakich są wykonywane to zazwyczaj mosiądz oraz lakierowany brąz. Spotkać można również litery aluminiowe srebrzone lub złocone, a także ze stali nierdzewnej. Mocowane są przy pomocy kleju, a dla lepszej wytrzymałości nawierca się niewielkie otworki, w miejscach gdzie na każdej z literek znajdują się małe sztyfty. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko odklejenia oraz kradzieży literek, które niestety dość często stają się łupem złodziei.

Zakład kamieniarski Szcezcin

Zakład Kamieniarski HERRA | ul. Gdańska 6| 70-660 Szczecin
tel. 693 728 299 | marcinherra@interia.pl